درسهایی برای زندگی٢

حکایت بهلول و جنید بغدادی

شیخ جنید بغداد به عزم سیر از شهر بغداد بیرون رفت و مریدان از عقب او، شیخ احوال بهلول را پرسید. گفتند او مردی دیوانه است. گفت او را طلب کنید که مرا با او کار است. پس تفحص کردند و او را در صحرایی یافتند.

شیخ پیش او رفت و در مقام حیرت مانده سلام کرد. بهلول جواب سلام او را داده پرسید چه کسی هستی؟ عرض کرد منم شیخ جنید بغدادی. فرمود تویی شیخ بغداد که مردم را ارشاد می‌کنی؟ عرض کرد آری.. بهلول فرمود طعام چگونه می خوری؟

عرض کرد اول بسم‌الله می‌گویم و از پیش خود می‌خورم و لقمه کوچک برمی‌دارم، به طرف راست دهان می‌گذارم و آهسته می‌جوم و به دیگران نظر نمی‌کنم و در موقع خوردن از یاد حق غافل نمی‌شوم و هر لقمه که می‌خورم بسم‌الله می‌گویم و در اول و آخر دست می‌شویم...

بهلول برخاست و دامن بر شیخ فشاند و فرمود تو می‌خواهی که مرشد خلق باشی در صورتی که هنوز طعام خوردن خود را نمی‌دانی و به راه خود رفت.

مریدان شیخ را گفتند: یا شیخ این مرد دیوانه است. خندید و گفت سخن راست از دیوانه باید شنید و از عقب او روانه شد تا به او رسید.

بهلول پرسید چه کسی؟ جواب داد شیخ بغدادی که طعام خوردن خود را نمی‌داند. بهلول فرمود آیا سخن گفتن خود را می‌دانی؟

عرض کرد آری. بهلول پرسید چگونه سخن می‌گویی؟ عرض کرد سخن به قدر می‌گویم و بی‌حساب نمی‌گویم و به قدر فهم مستمعان می‌گویم و خلق را به خدا و رسول دعوت می‌کنم و چندان سخن نمی‌گویم که مردم از من ملول شوند و دقایق علوم ظاهر و باطن را رعایت می‌کنم. پس هر چه تعلق به آداب کلام داشت بیان کرد.

بهلول گفت گذشته از طعام خوردن سخن گفتن را هم نمی‌دانی.. پس برخاست و دامن بر شیخ افشاند و برفت.

مریدان گفتند یا شیخ دیدی این مرد دیوانه است؟ تو از دیوانه چه توقع داری؟ جنید گفت مرا با او کار است، شما نمی‌دانید. باز به دنبال او رفت تا به او رسید. بهلول گفت از من چه می‌خواهی؟ تو که آداب طعام خوردن و سخن گفتن خود را نمی‌دانی، آیا آداب خوابیدن خود را می‌دانی؟

عرض کرد آری. بهلول فرمود چگونه می‌خوابی؟ عرض کرد چون از نماز عشا فارغ شدم داخل جامه‌ خواب می‌شوم، پس آنچه آداب خوابیدن که از حضرت رسول (علیه‌السلام) رسیده بود بیان کرد. بهلول گفت فهمیدم که آداب خوابیدن را هم نمی‌دانی.

خواست برخیزد جنید دامنش را بگرفت و گفت ای بهلول من هیچ نمی‌دانم، تو قربه‌الی‌الله مرا بیاموز.

بهلول گفت چون به نادانی خود معترف شدی تو را بیاموزم.

بدانکه اینها که تو گفتی همه فرع است و اصل در خوردن طعام آن است که لقمه حلال باید و اگر حرام را صد از این گونه آداب به جا بیاوری فایده ندارد و سبب تاریکی دل شود. جنید گفت جزاک الله خیراً!

و در سخن گفتن باید دل پاک باشد و نیت درست باشد و آن گفتن برای رضای خدای باشد و اگر برای غرضی یا مطلب دنیا باشد یا بیهوده و هرزه بود.. هر عبارت که بگویی آن وبال تو باشد. پس سکوت و خاموشی بهتر و نیکوتر باشد.

و در خواب کردن این‌ها که گفتی همه فرع است. اصل این است که در وقت خوابیدن در دل تو بغض و کینه و حسد بشری نباشد.

/ 18 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
me

خیلی زیبا بود خصوصا نداشتن کینه از ادم ها با همه ی سخت بودنش

دانشجو

سلام استاد عزیز می خواستم ازتون تشکرکنم . منم دلم یه خورده دلم گرفته بود ولی الان احساس راحتی بیشتری می کنم.خیلی آرامش بخش بود.مرسی

ممنون از حکایت قشنگتون اما....... اما متاسفانه تو این دوره زمونه نیت درست داشتن هم سخت شده هم نایاب اگه همه آدما نیت درست داشتن دنیا گلستون میشد لطفا باز هم از این مطالب زیبا توی وبلاگتون بذارید[لبخند]

محمد

زیبا بود...

دانشجو88

به دل منم نشست و کاش خدا به هممون توفیق بده که بتونیم اهل عمل باشیم.

سلام استاد منتظر دیدن پیامهایی که گذاشتیم هستیم

دانشجو

متن زیبایی بود ! امیدوارم که تاثیر پذیر باشه حداقل روی شخص خودم و بتونم بیشتر حواسم رو جمع کنم ... ممنون ازتون استاد :)

خانم عین

در دل تو بغض و کینه و حسد بشری نباشد............ زیبا بود خانم دکتر

سلام استاد...استاد من دوست ندارم کسی غیر شما مدیر گروه ما باشه...استاد من دلسوزتر از شما ندیدم...خواهش میکنم استاد نرید...[گریه][گریه]...

دوستدار شما

جالب و آموزنده بود...ولی امیدوارم همون بهلولی هم که به موارد حق اشاره کرد بتونه در عمل بهشون وفادار بمونه...! امروزه دنیا پر شده از سخنان زیبا (مثلا حتی با یک سرچ گوگل میتونید به راحتی پیداشون کنید!!!) ولی انسانهایی که عمل میکنند به زیبایی ها بسیار اندک..!!! امیدوارم همه بتونیم حق رو درک کرده و به آن عمل کنیم.